Дослідження: чи впливає PR-стратегія на успіх у бізнесі?

Без категорії Влада

У просуванні бізнесу за допомогою піару є як прихильники, так і противники. Чи можливо за допомогою невеликої команди та скромних ресурсів домогтися значного підвищення впізнаваності бренду? Відповідь на це питання ми постаралися отримати за допомогою дослідження.

Ми провели маленьке дослідження на тему того, як PR-стратегії впливають на роботу компаній. Для цього ми опитали більше сотні компаній, яким поставили питання чи використовують вони якісь PR-стратегії у своїй роботі і якщо так, то як оцінюють KPI та наскільки підвищилися їх продажі. Після цього ми опрацювали всі відповіді та ось що у нас вийшло.

Кількість противників і прихильників піар-стратегії виявилася практично ідентичною: 45% підтвердили, що їх компанія використовує PR-стратегію, а 54% заявили, що обходяться без неї. Дані різнилися залежно від розміру компаній:

  • серед компаній, штат яких не перевищує 50 осіб, 75% використовують PR-стратегію;
  • серед компаній, штат яких становить від 50 до 100 осіб, 80% працюють без піар-підтримки;
  • серед компаній, штат яких становить понад 100 осіб, відповіді розділилися майже навпіл.

Найбільшою популярністю піар-стратегія користується у фірм, які працюють в нішах послуг B2C, e-commerce. Найменшу увагу піару приділяють IT компанії, телеком-оператори та фінансові мікроорганізації.

Ключовою метою нашого вивчення була відповідь на питання чи дає PR-стратегія якісь помітні результати в збільшенні продажів товарів. Ми опитали компанії, які використовують піар-стратегії, наскільки зросли їх продажі за останній рік, їх відповіді розділилися наступним чином:

  • у половини фірм нічого не змінилося або змінилося незначною мірою. вони не пов’язують збільшення продажу з впровадженням піар-стратегії, проте певна кореляція присутня.
  • друга половина компаній заявила, що їх продажі значно  зросли та вони пов’язують це з наявністю піар-стратегії.

Які висновки можливо зробити з усього цього?

Враховуючи, що думки розділилися майже порівну, не можна сказати безумовно, що піар-стратегія — це та сама чарівна паличка, яка обов’язково збільшить продажі в будь-якому бізнесі. Існує певна кореляція, пов’язана, на наш погляд, з тим, що окремі компанії керуються краще за інших. Наявність піар-стратегії, до речі, може бути одним із свідчень того, що в компанії працює більш професійне керівництво.

PR-стратегіями, як правило, користуються або зовсім маленькі, або досить великі фірми. Це пояснюється в першу чергу тим фактом, що маленькі фірми не мають великих бюджетів і змушені економити, а тому приділяють більше уваги своїй присутності в мережі. Великі ж компанії просто намагаються освоїти кожен аспект просування бізнесу, тому наявність піар-стратегії пояснюється їх статусом.

Цікавим є той факт, що IT і фінансові організації мають достатньо ресурсів, щоб розробляти піар-стратегії, проте найчастіше не роблять цього, хоча здавалося б їм це необхідно.

Ми також попросили тих, хто використовує піар-стратегії, дати рекомендації тим, хто вважає, що піар не принесе відчутних змін. Ми підсумували їх поради наступним чином:

  1. Визначте яку саме інформацію про свою компанію ви збираєтеся транслювати своїй аудиторії та обговоріть це зі своїм персоналом. Доцільно було б,  щоб ваш піар-менеджер з’ясував конкретні групи цільової аудиторії. Це дасть вам змогу зрозуміти, які канали комунікації з цією аудиторією найбільш релевантні для вас. Сформулюйте меседж компанії, придумайте гарну назву для ваших товарів  та якісь фішки. Цю роботу в ідеалі повинен робити керівник спільно з піар-менеджером, але завдання останнього більше в тому, щоб правильно налаштувати всі робочі інструменти, і щоб інформація досягла адресата.
  2. Створюйте більше інфоприводів. Ця тема дає великий простір для фантазії: ви можете влаштовувати дегустації та тест-драйви вашої продукції або навіть організувати конференцію, на яку запросите ЗМІ. Головне, щоб у вас був цікавий інфопривід, адже ЗМІ залежать від інтересів своїх читачів, і найчастіше занадто ліниві, щоб самостійно придумати щось цікаве — найефективніший спосіб це написати чернетку статті для них самостійно.
  3. Відстежуйте присутність вашої компанії в інформаційному полі. Шукайте публікації та згадки про себе, зареєструйтеся на порталах, які можуть бути вам корисні та взаємодійте з тамтешньою аудиторією. Намагайтеся потрапляти в рейтинги. Читайте і відповідайте на всі коментарі ваших клієнтів і партнерів, все це важливо для вашого іміджу в інтернеті.
  4. Побудуйте двосторонню комунікацію з вашою аудиторією. Підштовхуйте людей до того, щоб вони зверталися до вас і ставили питання про продукцію. Для цього використовуйте такі інструменти як email-розсилки, ігрові механіки, конкурси та призи. Згідно зі статистикою основна причина того, чому клієнт йде, полягає в тому, що компанія була до нього недостатньо уважна. Піар-менеджер обов’язково повинен брати участь у побудові цієї комунікації. Відвідувач швидше за все стане вашим клієнтом, якщо побачить, що компанія готова витратити на нього трохи свого часу. Відкритість компанії — це дуже приваблива якість для будь-якого бізнесу та один з основних активів, який дуже добре монетизується.

Якщо ви вирішили спробувати піар-стратегію, то вперед і не забувайте про те, що найважливіша частина піару — це перший етап, на якому ви продумуєте всі меседжі. Приділіть цьому достатньо уваги та нехай щастить.